Owczarek Kaukaski
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
collapse collapse

WITAJ!

~ HODOWLA OWCZARKÓW KAUKASKICH - ABORYGENNYCH PSÓW GRUZJI ~

MUSIC

* MENU

* Twoje Info

 
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

* Kto jest online

  • Kropka Gości: 5
  • Kropka Ukrytych: 0
  • Kropka Użytkowników: 0

Brak użytkowników online.

* Statystyki działu

  • stats Użytkowników w sumie: 5868
  • stats Wiadomości w sumie: 0
  • stats Wątków w sumie: 0
  • stats Kategorii w sumie: 1
  • stats Działów w sumie: 1
  • stats Najwięcej online: 66
NAGAZI

Witaj na portalu omawiającym Owczarki Kaukaskie!

Aborygenny Owczarek Kaukaski - To nie jest pies o nie znanym pochodzeniu i dziedzictwie, tylko pies starych linii, z których metodami ludowej selekcji wyhodowano surowym doborem najlepsze psy. Od wieków czabani zajmowali się hodowlą owiec, egzystencja więc ich i ich rodzin zależała od ilości oraz jakości stad owiec, które były w ich posiadaniu. Większość swojego życia poświęcali troszcząc się o swoje stada, do pomocy w tym trudnym znoju posiadali psa. Pies ten miał budowę i cechy charaktery potrzebne do wykonania pracy pomocnika czabana. Potrzeba posiadania pomocnika jest przyczyną działania, a skutkiem wspaniałe zwierzę;
Aborygenny owczarek Kaukazki; Z uwagi na to za najlepsze psy uważam te z rejonu góry Kazbek ograniczę się tylko do tego typu owczarków.
Czabani rozróżniali dwa podtypy owczarka Kazbeckiego: Garbancki i Gargetcki (nazwy te pochodzą od osad Garbani i Gargetii znajdujących się w rejonie Kazbeckim).

* STANDARD RASY KAZBECKI TUGO

RYS HISTORII RASY
Duże i silne psy używane przez kaukaskich czabanów do ochrony owczych stad. Obszar występowania: Kaukaz, obszary przyległe do góry Kazbek, w szczególności kazbecki, leningorocki, duszecki, teonecki rejon (Gruzja), Republiki: Północna Osetia, Czeczenia, Inguszetia, pastwiskowe tereny Republiki Dagestan i Stawropolski Kraj (Rosja).

WYGLĄD OGÓLNY
Pies powyżej średniego wzrostu. Wysokość w kłębie: psy od 65 cm do 75 cm, suki od 62 cm do 72 zobacz Większy wzrost nie jest wskazany, pies traci harmonię budowy ciała i zdolność do pracy. Wskazana wysokość w kłębie: psy 70-74 cm, u suk 65-68, zaś waga: psy około 50-60 kg, suki 40-45 kg. Pies grubokościsty, mocnej budowy, dobrze umięśniony -mięśnie bez tendencji do wiotczenia, nieco wydłużona budowa ciała. Suki są dłuższe od samców. Różnice pomiędzy płciami są dobrze uwidocznione (samce są większe, cięższe od suk). Suki nie powinny wyglądać na krępe, a łączyć w sobie kobiecość i dobrą plastykę. Kazbeckiego owczarka (Tugo) można porównać z charakteru i wyglądu do arabskiego konia. Te psy tak jaskrawo wyróżniają się spośród innych typów pasterskich psów, jak arabski koń spośród koni innych ras.

OSOBLIWOŚCI ZACHOWANIA SIĘ I CHARAKTER
Psy są pełne godności, siły i pewności siebie, odważne i gotowe zniszczyć każdego przeciwnika na swoim terenie. Samodzielne i przywykłe do samodzielnego podejmowania decyzji. Pasterze często pozostawiają stado owiec pod ochronę psów. Spokojnie w ciągu dnia, a bardziej aktywne w nocy. Mają ochronne i bojowe cechy. Dzielnie stają do walki z kaukaskim niedźwiedziem (na wyżynnych terenach niedźwiedź regularnie atakuje owce). Tak samo może się oprzeć wilkowi, chociaż napady wilków na stada w górach są bardzo rzadkie. Doskonale odnoszą się do zwierząt domowych, zwłaszcza owiec i kóz. Pies terytorialny. Na neutralnym terenie zachowuje się bardzo lojalnie w stosunku do obcych ludzi i przyjaźnie usposobionych psów. Nie toleruje agresji w stosunku do siebie. Bez chwili wahania daje odpór raptusom i nie lubi familiarności od obcych. Szlachetny w stosunku do szczeniąt, ale wychowanie młodych w stadzie jest twarde. Na otwartych przestrzeniach, ochraniając swoje stada, agresywnie reagują na każde przybliżenie się nieznanych obiektów, nawet z dużych odległościach, ale w żadnym wypadku nie pozostawia bez opieki strzeżonej otary.

GŁOWA
Duża, ale harmonizująca z tułowiem, z szeroką częścią czołową. Zbyt mała głowa jest niewskazana, szczególnie u suk. Czoło niemal płaskie, przedzielone niegłęboką bruzdą, która nie powinna być zbyt głęboka zwłaszcza między oczami. Fałdy skóry na czole nie są dopuszczalne. Czoło nie krótkie - około 17-19 cm u psów i 16-18 cm u suk, z lekka wygładzonym przejściem od czoła do kufy. Łuki brwiowe rozwinięte nieznacznie. Wzgórek potyliczny prawie nie widoczny. Kości policzkowe dobrze rozwinięte, ale nie naruszają harmonijnego kształtu głowy. Policzki również samo nie powinny być przerośnięte. Kufa krótka 10-11 cm (+ - 0,5 cm) u psów i 9-10 (+ - 0,5 cm) u suk, prostokątnego kształtu, prawie nie zwężająca się ku nosowi. Szerokość kufy również ma duże znaczenie - powinna być szeroka i głęboka. Nos średniej wielkości, o rozwartych nozdrzach. Czarny lub od jasno brązowego do brązowego, z brązowym obrysem powiek i brązowym obrusem warg. U białych i jasno-beżowych psów dopuszcza się odrobinę jaśniejszy nos, ale nie różowy. Wierzch kufy, prosty, równoległy do linii czoła, z góry i z profilu, kufa jest prawie prostokątna, ale nieco szersza u nasady. Taki jej rysunek nadają górne wargi, które powinny być grube i ukrywać dolną szczękę, ale nie opadać znacznie poniżej dolnej szczęki. W kącikach warg powstają małe «kieszonki». Kufa prawidłowej głębokości, nie powinna być płytka. Żuchwa odpowiedniej szerokości z ukształtowanym podbródkiem. Z wiekiem (5 lat i więcej) głowa przyjmuje bardziej prostokątny kształt. Skóra na głowie staje się coraz mniej naciągnięta, bardziej wiotka i mniej delikatna. Objawia się to widoczną fałdą skóry, biegnącą od zewnętrznych powiek w dół, przez policzki i kończącą się w kącikach warg w podstawy dolnej szczęki.
Szczególnie jest ona widoczna, gdy pies opuszcza głowę. Osobniki gergeckiego typu, mają mniej prostokątny kształt głowy.

USZY
Uszy nie są duże, obwisłe na chrząstce, osadzone niewysoko. Krótko przycięte w młodym wieku.

OCZY
Średniej wielkości, zbyt głęboko osadzone, okrągłe, zaś u garganckiego typu głębiej osadzone, ciemne. Psy o brązowym nosie, mają kolor oczu od jasno-bursztynowych, do ciemno-bursztynowych. Powieki przylegające, z wiekiem mogą nieznacznie obwisać. Wiele psów ma spojrzenie ciężkie, agresywne.

ZĘBY
Duże, mocne i zdrowe, w młodym wieku, białe, z wiekiem biel tracą i zęby się ścierają. Pożądany pełny zestaw zębów, ale dopuszcza się brak pierwszych przedtrzonowych w dolnej szczęce, a także 3-ch zębów trzonowych. Siekacze rozmieszczone w jednym rzędzie górnej szczęki, w kształcie niewielkiego łuku. Dopuszczalne są nieco wysunięte chwytne w dolnej szczęce, ale nie wychodzące całkowicie poza linię innych siekaczy.

ZGRYZ
Nożycowy, prosty, przodozgryz bez odchyleń, niepsujący ogólnego kształtu kufy.

SZYJA
Mocna, krótka lub średniej długości, u suk - dłuższa. Szczególną uwagę należy zwrócić na kark. Kark powinien być dobrze ukształtowany, szczególnie u samców. Nie jest wskazane zbyt niskie osadzenie szyi. Posadowienie szyi 35-45 stopni w stosunku do linii grzbietu. Charakteryzuje się podgardlem, które jest bardziej widoczne u garbanckiego typu.

TUŁÓW
Lekko wydłużony, u suki - dłuższy. Górna linia szeroka, mocna. Kłąb powinien dobrze wyróżniać się. Grzbiet średniej długości, szeroki. Lędźwie średniej długości, szerokie, umięśnione i lekko wysklepione, płynnie przechodzące w zad. Na sklepieniu pleców i lędźwi dopuszcza się zwężenie. Zad szeroki, długi, szczególnie u suk, niemal poziomy. Ogonie szeroki u podstawy, wysoko osadzony. Ceniony, gdy zawinięty w pierścień lub skręcony na dwóch trzecich. Ogon załamany lub sierpowaty, można przycinać, pozostawiając przynajmniej dwa kręgi. Na pokazie psów, włos na ogonie jest też strzyżony, pozostawiając na końcu ogona niewielki pędzelek. Klatka piersiowa głęboka, sięgająca w dół poniżej linii łokci, żebra wysklepione, ale nie beczkowate. Klatka prawidłowej długości, przejście do pachwiny płynne.

KOŃCZYNY PRZEDNIE
Proste, szeroko i równolegle ustawione. Łopatki długie, ustawione ukośnie, z dobrze rozwiniętą muskulaturą. Kąt między plecami a łopatkami wynosi około 95 stopni. Przedramię proste i mocne. Śródręcze nieznacznie skierowane do przodu, krótkie. Łapy niemal okrągłe. Palce dobrze wysklepione, nie muszą być długie, pazury mocne.

KOŃCZYNY TYLNE
Szeroko rozstawione, biodra długie, dobrze wypełnione w tylnej części i dobrze umięśnione. Kolano niewystające. Biodro płynnie przechodzące w goleń. Staw skokowy mocny, niedługi, dobrze umięśniony. Kąty stawu skokowego mocne, lekko wyprostowane 145-150 stopni, zwłaszcza, gdy pies jest w napięciu. Śródstopie krótkie, mocne, ale nie grube. Łapy okrągłe, palce dobrze wysklepione i zwarte. Wilcze pazury najlepiej przycinać.

OKRYWA WŁOSOWA
Sierść jest prosta, gęsta, a dzięki obfitemu podszerstkowi - stercząca. Może lekko przylegać w okolicy pleców. W dotyku nie powinna być bardzo szorstka.
U odmiany gładkowłosej włos okrywowy na tylnej części ud tworzy nieznaczne portki.
U samców sierść na szyi i karku jest dłuższa. U osobników o pośrednim typie długości włosa są nieduże ociosy na przednich łapach i nieduże portki na tylnych Na pysku i łapach włos jest krótki, przylegający.

UMASZCZENIE
Rozmaite, z wyjątkiem rudo-czarnego, popielatego, czysto czarnego, czarnego z podpalaniem. Dopuszcza się na białym tle nakropienie na pysku, kończynach i tułowiu.
Nakropienie jest rasowym wyróżnikiem gergeckiego podtypu.

WADY I NIEDOSTATKI
To odchylenia od normy w zależności od stopnia ich nasilenia.

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE
Kryptorchizm, a nie standardowy kolor, brak dwóch zębów przedtrzonowych lub jakiegokolwiek trzonowego, mieszańce.

Nie znaleziono wiadomości.

* Najnowsze wątki

Nie znaleziono wiadomości.

* Kontakt

RAFAŁ KRYSIŃSKI

E-mail: BUD-SPAW@WP.PL
Telefon:
+48 515-082-832

* Najnowsze wątki

Nie znaleziono wiadomości.

* Ekipa forum

admin lbajrak
Administrator

* Kalendarz

Czerwiec 2018
Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 [19] 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Nie znaleziono żadnych wydarzeń w kalendarzu.

* Najlepszy dział